iso_639-2 - en to ro translation catalogue (379 entries)

en: Abkhazian
ro: Abhază

en: Achinese
ro: Achehă

en: Adyghe; Adygei
ro: Adigheză; Adigei

en: Afar
ro: Afară

en: Afro-Asiatic languages
ro: Limbi afro-asiatice

en: Akan
ro: Akană

en: Akkadian
ro: Akkadiană

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Aleut
ro: Aleută

en: Algonquian languages
ro: Limbile algoncviene

en: Altaic languages
ro: Limbi altaice

en: Amharic
ro: Amharică

en: Angika
ro: Angikă

en: Apache languages
ro: Limbi apașe

en: Arabic
ro: Arabă

en: Aragonese
ro: Aragoneză

en: Arawak
ro: Arawakă

en: Armenian
ro: Armeană

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ro: Aromână; macedo-română

en: Artificial languages
ro: Limbi artificiale

en: Assamese
ro: Asameză

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ro: Asturiană; Bable; Leonesă; Asturleonesă

en: Athapascan languages
ro: Limbi athabasce

en: Australian languages
ro: Limbi australiene

en: Austronesian languages
ro: Limbi austronesiene

en: Avaric
ro: Avară

en: Avestan
ro: Avestană

en: Aymara
ro: Aimară

en: Azerbaijani
ro: Azeră

en: Balinese
ro: Balineză

en: Baltic languages
ro: Limbi baltice

en: Bambara
ro: Bambară

en: Bamileke languages
ro: Limbi Bamileke

en: Banda languages
ro: Limbi Banda

en: Bashkir
ro: Bașchiră

en: Basque
ro: Bască

en: Batak languages
ro: Limbi batace

en: Beja; Bedawiyet
ro: Bejaneză; Bedawietă

en: Belarusian
ro: Bielorusă

en: Bengali
ro: Bengaleză

en: Berber languages
ro: Limbi berbere

en: Bhojpuri
ro: Bhojpurineză

en: Bihari languages
ro: Limbi Bihari

en: Bikol
ro: Bicoleză

en: Bislama
ro: Bislamă

en: Blin; Bilin
ro: Blină; Bilină

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ro: Simboluri-blis; Bloss

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
ro: Bokmål, norvegiană; Norvegiană bokmål (cărturărească)

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Breton
ro: Bretonă

en: Buginese
ro: Bughineză

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Buriat
ro: Buriată

en: Burmese
ro: Burmeză

en: Catalan; Valencian
ro: Catalană; valenciană

en: Caucasian languages
ro: Limbi caucaziene

en: Cebuano
ro: Cebuană

en: Celtic languages
ro: Limbi celtice

en: Central American Indian languages
ro: Limbi indiene central americane

en: Central Khmer
ro: Khmeră centrală

en: Chamic languages
ro: Limbi chamice

en: Chechen
ro: Cecenă

en: Cheyenne
ro: Cheienă

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ro: Chichewaneză; chewaneză; nyanjaneză

en: Chinese
ro: Chineză

en: Chinook jargon
ro: Jargon Chinook

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ro: Slavă bisericească; slavonă veche; slavonă bisericească; bulgară veche; slavonă bisericească veche

en: Chuukese
ro: Chuukeză

en: Chuvash
ro: Ciuvașă

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ro: Newareză clasică; Newareză veche; Bhasa nepaleză clasică

en: Classical Syriac
ro: Siriacă clasică

en: Coptic
ro: Coptă

en: Cornish
ro: Corneză

en: Corsican
ro: Corsicană

en: Cree
ro: Creenă

en: Creoles and pidgins
ro: Creolă și pidgin

en: Creoles and pidgins, English based
ro: Creolă și pidgin, bazată pe engleză

en: Creoles and pidgins, French-based
ro: Creolă și pidgin, bazată pe franceză

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ro: Creolă și pidgin, bazată pe portugheză

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ro: Tătară crimeană; turcă crimeană

en: Croatian
ro: Croată

en: Cushitic languages
ro: Limbi cușitice

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Delaware
ro: Delawarneză

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ro: Divehineză; Dhivehineză; Maldivineză

en: Dogri
ro: Dogrineză

en: Dogrib
ro: Dogribă

en: Dravidian languages
ro: Limbi dravidiene

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ro: Olandeză mijlocie (cca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
ro: Olandeză; flamandă

en: Dyula
ro: Diulă

en: Dzongkha
ro: Dzongkhană

en: Eastern Frisian
ro: Frizona orientală

en: Efik
ro: Efică

en: Egyptian (Ancient)
ro: Egipteană (antică)

en: Ekajuk
ro: Ecajucă

en: Elamite
ro: Elamită

en: English
ro: Engleză

en: English, Middle (1100-1500)
ro: Engleză de mijloc (1100–1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ro: Engleză veche (cca. 450–1100)

en: Erzya
ro: Erzyeză

en: Estonian
ro: Estonă

en: Faroese
ro: Feroeză

en: Fijian
ro: Fijiană

en: Filipino; Pilipino
ro: Filipineză; Pilipino

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: Finno-Ugrian languages
ro: Limbi ugro-finice

en: French
ro: Franceză

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ro: Franceză de mijloc (ca. 1400–1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
ro: Franceză veche (842-cca. 1400)

en: Friulian
ro: Friuliană

en: Gaelic; Scottish Gaelic
ro: Gaelică; gaelică scoțiană

en: Galician
ro: Galiciană

en: Gayo
ro: Gaioneză

en: Gbaya
ro: Gbaianeză

en: Geez
ro: Geeză

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ro: Germană înaltă de mijloc (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ro: Germană înaltă veche (ca. 750-1050)

en: Germanic languages
ro: Limbi germanice

en: Gilbertese
ro: Gilberteză

en: Gothic
ro: Gotică

en: Grebo
ro: Grebă

en: Greek, Ancient (to 1453)
ro: Greacă antică (până la 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ro: Greacă modernă (din 1453)

en: Guarani
ro: Guarană

en: Gujarati
ro: Gujaratineză

en: Gwich'in
ro: Gwich'ineză

en: Haitian; Haitian Creole
ro: Haitiană; creolă haitiană

en: Hausa
ro: Hausă

en: Hawaiian
ro: Hawaiană

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Herero
ro: Hereră

en: Hiligaynon
ro: Hiligainonă

en: Himachali languages; Western Pahari languages
ro: Limbi Himachali; limbi Pahari vestice

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Hiri Motu
ro: Hiri Motuneză

en: Hittite
ro: Hitită

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Iban
ro: Ibană

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Ido
ro: Idoneză

en: Igbo
ro: Igboneză

en: Ijo languages
ro: Limbi Ijo

en: Iloko
ro: Ilokoă

en: Indic languages
ro: Limbi indice

en: Indo-European languages
ro: Limbi indo-europene

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Ingush
ro: Ingușă

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ro: Interlingua (Asociația limbii auxiliare internaționale)

en: Interlingue; Occidental
ro: Interlingue; Occidentală

en: Inupiaq
ro: Inupiacă

en: Iranian languages
ro: Limbi iraniene

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Irish, Middle (900-1200)
ro: Irlandeză de mijloc (900–1200)

en: Irish, Old (to 900)
ro: Irlandeză veche (până la 900)

en: Iroquoian languages
ro: Limbi irocheze

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Javanese
ro: Javaneză

en: Judeo-Arabic
ro: Iudeo-arabă

en: Judeo-Persian
ro: Iudeo-persană

en: Kabardian
ro: Kabardiană

en: Kabyle
ro: Kabyleneză

en: Kachin; Jingpho
ro: Kachin; Jingphoneză

en: Kalaallisut; Greenlandic
ro: Kalaallisută; Greenlandeză

en: Kalmyk; Oirat
ro: Calmucă; Oirat

en: Kanuri
ro: Kanurineză

en: Karachay-Balkar
ro: Karachay-Balkară

en: Karelian
ro: Kareliană

en: Karen languages
ro: Limbi karene

en: Kashmiri
ro: Cașmiră

en: Kashubian
ro: Cașubiană

en: Kawi
ro: Kawineză

en: Kazakh
ro: Cazacă

en: Khoisan languages
ro: Limbi khoisane

en: Kikuyu; Gikuyu
ro: Kikuyuneză; Gikuyuneză

en: Kinyarwanda
ro: Chiniaruandeză

en: Kirghiz; Kyrgyz
ro: Kârgâză

en: Klingon; tlhIngan-Hol
ro: Klingoniană; tlhIngan-Hol

en: Korean
ro: Coreeană

en: Kpelle
ro: Kpelenă

en: Kru languages
ro: Limbi kru

en: Kuanyama; Kwanyama
ro: Kuanyamană; Kwanyamană

en: Kumyk
ro: Cumică

en: Kurdish
ro: Curdă

en: Kurukh
ro: Kurukhneză

en: Kutenai
ro: Cutenai

en: Ladino
ro: Ladină

en: Lahnda
ro: Landană

en: Lamba
ro: Lambană

en: Land Dayak languages
ro: Limbi Land Dayak

en: Lao
ro: Loațiană

en: Latin
ro: Latină

en: Latvian
ro: Letonă

en: Lezghian
ro: Lezghiană

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ro: Limburgă

en: Lingala
ro: Lingală

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ro: Germană joasă; saxonă joasă

en: Lower Sorbian
ro: Sorabă de jos

en: Luba-Katanga
ro: Luba-Katanganeză

en: Luba-Lulua
ro: Luba-Luluaneză

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ro: Luo (Kenya și Tanzania)

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ro: Luxemburgheză

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Makasar
ro: Makasară

en: Malagasy
ro: Malgașă

en: Malay
ro: Malaeză

en: Maltese
ro: Malteză

en: Mandar
ro: Mandară

en: Mandingo
ro: Mandingonă

en: Manobo languages
ro: Limbi manobo

en: Manx
ro: Manxă

en: Maori
ro: Maură

en: Mapudungun; Mapuche
ro: Mapudungună; Mapucheză

en: Marshallese
ro: Marșaleză

en: Marwari
ro: Marvareză

en: Masai
ro: Masaiană

en: Mayan languages
ro: Limbi maiașe

en: Mi'kmaq; Micmac
ro: Micmacă

en: Mirandese
ro: Mirandeză

en: Moksha
ro: Mokshană

en: Mon-Khmer languages
ro: Limbi mon-khmere

en: Mongo
ro: Lomongoneză

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Multiple languages
ro: Limbi multiple

en: Munda languages
ro: Limbi Munda

en: Nahuatl languages
ro: Limbi Nahuatleze

en: Nauru
ro: Naură

en: Ndebele, North; North Ndebele
ro: Ndebele nordică

en: Ndebele, South; South Ndebele
ro: Ndebele sudică

en: Ndonga
ro: Ndongă

en: Neapolitan
ro: Neapolitană

en: Nepal Bhasa; Newari
ro: Bhasa Nepaleză; Newareză

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Nias
ro: Niasă

en: Niger-Kordofanian languages
ro: Limbi Niger-Kordofaniane

en: Nilo-Saharan languages
ro: Limbi nilo-saharice

en: Niuean
ro: Niueană

en: No linguistic content; Not applicable
ro: Fără conținut lingvistic; neaplicabil

en: Nogai
ro: Nogaineză

en: Norse, Old
ro: Norsă veche

en: North American Indian languages
ro: Limbi indiene nord americane

en: Northern Frisian
ro: Frizona nordică

en: Northern Sami
ro: Sami nordică

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ro: Nynorsk, norvegiană; Norvegiană nynorsk (modernă)

en: Nubian languages
ro: Limbi nubiene

en: Nyankole
ro: Nyancoleză

en: Nyoro
ro: Nyoroneză

en: Nzima
ro: Nzimă

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ro: Aramaică oficială (700-300 î.e.n.); Aramaică imperială (700-300 î.e.n.)

en: Ojibwa
ro: Ojibwaneză

en: Oriya
ro: Oriană

en: Oromo
ro: Oromă

en: Osage
ro: Osageză

en: Ossetian; Ossetic
ro: Osețiană

en: Otomian languages
ro: Limbi Otomiane

en: Palauan
ro: Palauană

en: Pampanga; Kapampangan
ro: Pampangană; Kapampangană

en: Pangasinan
ro: Pangasinană

en: Panjabi; Punjabi
ro: Punjabă

en: Papiamento
ro: Papiamentonă

en: Papuan languages
ro: Limbi papuene

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ro: Sotho nordică

en: Persian
ro: Persană

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ro: Persană veche (ca. 600-400 î.e.n.)

en: Philippine languages
ro: Limbi filipineze

en: Phoenician
ro: Feniciană

en: Pohnpeian
ro: Ponpeiană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Prakrit languages
ro: Limbi Prakrit

en: Pushto; Pashto
ro: Paștună

en: Rajasthani
ro: Rajasthaneză

en: Rapanui
ro: Rapanuineză

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ro: Rarotongană; Maoră din insulele Cook

en: Reserved for local use
ro: Rezervat pentru uz local

en: Romance languages
ro: Limbi romanice

en: Romansh
ro: Retoromană

en: Romany
ro: Romani

en: Russian
ro: Rusă

en: Salishan languages
ro: Limbi Salishan

en: Samaritan Aramaic
ro: Aramaică samariteană

en: Sami languages
ro: Limbi sami

en: Samoan
ro: Samoană

en: Sango
ro: Sangă

en: Sanskrit
ro: Sanscrită

en: Santali
ro: Santală

en: Sardinian
ro: Sardiniană

en: Sasak
ro: Sasacă

en: Scots
ro: Scots (Scoțiană joasă)

en: Semitic languages
ro: Limbi semitice

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Serer
ro: Sereră

en: Shan
ro: Shană

en: Shona
ro: Șonă

en: Sichuan Yi; Nuosu
ro: Sichuan Yi; Nuosuneză

en: Sicilian
ro: Siciliană

en: Sidamo
ro: Sidamonă

en: Sign Languages
ro: Limbaje prin semne

en: Siksika
ro: Sicsică

en: Sindhi
ro: Sindi

en: Sinhala; Sinhalese
ro: Sinhaleză

en: Sino-Tibetan languages
ro: Limbi sino-tibetane

en: Siouan languages
ro: Limbi siouanene

en: Slave (Athapascan)
ro: Slevineză (Atapascană)

en: Slavic languages
ro: Limbi slavice

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Sogdian
ro: Sogdiană

en: Somali
ro: Somaleză

en: Songhai languages
ro: Limbi songhaice

en: Soninke
ro: Soninkeză

en: Sorbian languages
ro: Limbi sorbiene

en: Sotho, Southern
ro: Soto sudică

en: Southern Altai
ro: Altai sudică

en: Southern Sami
ro: Sami sudică

en: Spanish; Castilian
ro: Spaniolă; castiliană

en: Sukuma
ro: Sukumă

en: Sumerian
ro: Sumeriană

en: Sundanese
ro: Sudaneză

en: Swati
ro: Suată

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ro: Germană elvețiană; alemană; alsaciană

en: Syriac
ro: Siriacă

en: Tagalog
ro: Tagalogă

en: Tahitian
ro: Tahitiană

en: Tai languages
ro: Limbi tai

en: Tajik
ro: Tajikă

en: Tamashek
ro: Tamașecă

en: Tamil
ro: Tamilă

en: Tatar
ro: Tătară

en: Telugu
ro: Teluguă

en: Thai
ro: Thailandeză

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Tigrinya
ro: Tigriniană

en: Tlingit
ro: Tlinghită

en: Tok Pisin
ro: Tok Pisină

en: Tonga (Tonga Islands)
ro: Tonga (Insulele Tonga)

en: Tsimshian
ro: Tsimșiană

en: Tsonga
ro: Tsongă

en: Tswana
ro: Tswană

en: Tumbuka
ro: Tumbucă

en: Tupi languages
ro: Limbi tupi

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ro: Turcă otomană (1500–1928)

en: Turkmen
ro: Turcmenă

en: Tuvinian
ro: Tuviniană

en: Udmurt
ro: Udmurtă

en: Ugaritic
ro: Ugaritică

en: Uighur; Uyghur
ro: Uighură

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Uncoded languages
ro: Limbi necodate

en: Undetermined
ro: Nedeterminată

en: Upper Sorbian
ro: Sorabă de sus

en: Uzbek
ro: Uzbecă

en: Venda
ro: Vendă

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Votic
ro: Votică

en: Wakashan languages
ro: Limbi wakashane

en: Waray
ro: Waraineză

en: Welsh
ro: Galeză

en: Western Frisian
ro: Frizona occidentală

en: Wolof
ro: Wolofă

en: Xhosa
ro: Xhosă

en: Yakut
ro: Iacută

en: Yapese
ro: Yapesă

en: Yiddish
ro: Idiș

en: Yoruba
ro: Iorubă

en: Yupik languages
ro: Limbi Yupice

en: Zande languages
ro: Limbi Zande

en: Zapotec
ro: Zapotecă

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ro: Zază; Dimilineză; Dimlineză; Kirdkineză; Kirmanjki-neză; Zazaki

en: Zenaga
ro: Zenagă

en: Zhuang; Chuang
ro: Chuangoneză
