Midnight Commander - en to ja translation catalogue (577 entries)

en: %.2f KB/s
ja: %.2f KB/秒

en: %.2f MB/s
ja: %.2f MB/秒

en: %ld B/s
ja: %ld バイト/秒

en: %s contains duplicate entries! Skipping!
ja: %s 不正なエントリが含まれます! スキップ!

en: %s is not a directory
ja: %s はディレクトリではありません

en: %s: done.
ja: %s: 完了

en: %s: failure
ja: %s: 失敗

en: &Abort
ja: 中断(&A)

en: &Above
ja: 上(&A)

en: &Access time
ja: アクセス時刻(&A)

en: &Add current
ja: 追加(&A)

en: &Add new
ja: 新規追加(&A)

en: &Again
ja: もう一度(&A)

en: &Append
ja: 追加(&A)

en: &Background
ja: バックグラウンド(&B)

en: &Backspace through tabs
ja: バックスペースでTABを一気に消去(&B)

en: &Backwards
ja: 後方(&B)

en: &Beginning
ja: 開始(&B)

en: &Below
ja: 下(&B)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Chdir
ja: ディレクトリ移動(&C)

en: &Command
ja: コマンド(&C)

en: &Configuration...
ja: 設定(&C)...

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Cut to clipfile
ja: clipfile に切り取り(&C)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Directory tree
ja: ディレクトリツリー(&D)

en: &Discard
ja: 破棄(&D)

en: &Dismiss
ja: 消去(&D)

en: &Display bits...
ja: 表示ビット数(&D)...

en: &Do not change
ja: 変更しない(&D)

en: &Drop down menus
ja: ドロップダウンメニュー(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit - F4
ja: 編集(&E) - F4

en: &Encoding...
ja: エンコード(&E)...

en: &End
ja: 終了(&E)

en: &Equal split
ja: 同じ大きさに分割(&E)

en: &Fake half tabs
ja: 疑似半タブ(&F)

en: &Fast dir reload
ja: 高速なディレクトリの再読込

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Files only
ja: ファイルのみ(&F)

en: &Filter...
ja: フィルタ(&F)...

en: &Find all
ja: すべて検索(&F)

en: &Find file
ja: ファイルの検索(&F)

en: &Full file list
ja: 詳細なファイル一覧(&F)

en: &Go to line...
ja: 行移動(&G)...

en: &Horizontal
ja: 水平(&H)

en: &Info
ja: 情報(&I)

en: &Inode
ja: Iノード(&I)

en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: &Insert file...
ja: ファイルの挿入(&I)...

en: &Invert selection
ja: 選択の反転(&I)

en: &Keep
ja: 保存(&K)

en: &Keybar visible
ja: キーバー表示(&K)

en: &Kill
ja: 強制終了(&K)

en: &Layout...
ja: レイアウト(&L)...

en: &Left
ja: 左(&L)

en: &Link
ja: リンク(&L)

en: &Listing format edit
ja: 一覧形式編集(&L)

en: &Listing mode...
ja: 一覧方法(&L)...

en: &Local
ja: ローカル(&L)

en: &Long file list
ja: 長いファイル一覧(&L)

en: &Macintosh format (CR)
ja: Macintosh 形式(&M)

en: &Mail...
ja: メール(&M)...

en: &Marked all
ja: 全マーク(&M)

en: &Menu file
ja: メニューのファイル(&M)

en: &Mkdir
ja: ディレクトリー作成(&M)

en: &Modify time
ja: 更新時刻(&M)

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: &Name
ja: 名前(&N)

en: &Never
ja: 一時停止しない(&N)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &Next bookmark
ja: 次のブックマーク(&N)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &OK
ja: はい(&O)

en: &Open file...
ja: ファイルを開く(&O)...

en: &Options
ja: オプション(&O)

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: &Panel options...
ja: パネルのオプション(&P)

en: &Permissions
ja: 権限(&P)

en: &Prev bookmark
ja: 前のブックマーク(&P)

en: &Quick
ja: クイック(&Q)

en: &Quit
ja: 終了 (&Q)

en: &Redo
ja: やり直し(&R)

en: &Refresh
ja: 再表示(&R)

en: &Refresh screen
ja: 再表示(&R)

en: &Reget
ja: 再取得(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Rename/Move
ja: 名称変更/移動(&R)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: &Replace...
ja: 置換(&R)...

en: &Rescan
ja: 再検索(&R)

en: &Resume
ja: 再開(&R)

en: &Retry
ja: 再試行(&R)

en: &Return does autoindent
ja: リターンで自動的にインデント(&R)

en: &Reverse
ja: 反転(&R)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Save setup
ja: 設定保存(&S)

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: &Search...
ja: 検索(&S)...

en: &Set
ja: 設定(&S)

en: &Size
ja: サイズ(&S)

en: &Size only
ja: 大きさのみ(&S)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: &Sort order...
ja: 整列順(&S)...

en: &Sort...
ja: 並び替え(&S)...

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: &Symlink
ja: シンボリックリンク(&S)

en: &System Wide
ja: システム全体(&S)

en: &Thorough
ja: 通しで(&T)

en: &Tree
ja: ツリー(&T)

en: &Undelete files (ext2fs only)
ja: ファイルの復活(&U) (ext2fsのみ)

en: &Undo
ja: 取り消し(&U)

en: &Unix format (LF)
ja: UNIX 形式(LF)(&U)

en: &Unsorted
ja: 並べ替え無し(&U)

en: &Up
ja: 上へ(&U)

en: &Update
ja: 更新(&U)

en: &Use ~/.netrc
ja: ~/.netrc を使う(&U)

en: &User
ja: ユーザ(&U)

en: &User defined:
ja: ユーザ定義(&U):

en: &User menu
ja: ユーザーのメニュー(&U)

en: &User menu...
ja: ユーザーのメニュー(&U)...

en: &Using shell patterns
ja: シェルパターンを使用(&U)

en: &Verbose operation
ja: やかましく動作

en: &Version
ja: バージョン(&V)

en: &Vertical
ja: 垂直(&V)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &View - F3
ja: 表示(&V) - F3

en: &Virtual FS...
ja: 仮想FS(&V)...

en: &Windows/DOS format (CR LF)
ja: Windows/DOS 形式(CR LF)(&W)

en: &XTerm window title
ja: XTerm のウィンドウの名前(&X)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: (chdir first)
ja: (初めに chdir)

en: (strict rfc959)
ja: (厳密な rfc959)

en: * on keypad
ja: 10キーの *

en: + on keypad
ja: 10キーの +

en: -  < No translation >
ja: -  < 翻訳がありません >

en: - on keypad
ja: 10キーの -

en: 7-bit ASCII
ja: 7 ビット ASCII

en: <Unknown group>
ja: <不明なグループ>

en: <Unknown user>
ja: <不明なユーザ>

en: <readlink failed>
ja: <リンク読みだしに失敗>

en: A&ll
ja: 全部(&L)

en: A&ll charsets
ja: 全文字セット(&L)

en: A&ppend
ja: 追加(&P)

en: A&uto save setup
ja: 自動保存の設定(&U)

en: A1 key
ja: A1 キー

en: Aborted transfer would be successful.
ja: 転送中断に成功しました

en: Aborting transfer...
ja: 転送を中断します...

en: Account:
ja: アカウント:

en: Active VFS directories
ja: 有効な VFS ディレクトリ

en: Add to hotlist
ja: ホットリストへ追加

en: Alwa&ys
ja: 常に停止(&Y)

en: Apostrophe
ja: アポストロフィ

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: Background process:
ja: バックグラウンド処理:

en: Backslash key
ja: バックスラッシュ キー

en: Block Size
ja: ブロック サイズ

en: C&hange time
ja: 時間の変更(&H)

en: C&hmod
ja: パーミッション設定(&H)

en: C&lear marked
ja: マークをクリア(&l)

en: C&ompare files
ja: ファイルの比較(&O)

en: C&onfirmation...
ja: 確認(&O)...

en: C&ontinue
ja: 続ける(&O)

en: C1 key
ja: C1 キー

en: Cache directory:
ja: キャッシュのディレクトリー:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot change directory
ja: ディレクトリを変更できません

en: Cannot chdir to "%s"
ja: %s に移動できません

en: Cannot chdir to "%s"
    %s
ja: 「%s」に移動できません
    %s

en: Cannot chmod "%s"
    %s
ja: chmod "%s" ができません
    %s

en: Cannot create %s directory
ja: ディレクトリー %s が作成できません

en: Cannot create temporary directory %s: %s
ja: テンポラリディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Cannot execute command
ja: コマンドを実行できません

en: Cannot execute sort command
ja: sort コマンドを実行できません

en: Cannot insert file
ja: ファイルの挿入ができません

en: Cannot invoke command.
ja: コマンドを実行できません

en: Cannot make the hardlink
ja: ハードリンクが作成できません

en: Cannot open "%s"
    %s
ja: 「%s」を開けません
    %s

en: Cannot open %s archive
    %s
ja: %s アーカイブを開くことが出来ません
    %s

en: Cannot open cpio archive
    %s
ja: cpio アーカイブを開けません
    %s

en: Cannot open file %s
    %s
ja: ファイル %s が開けません
    %s

en: Cannot open named pipe %s
ja: 名前付きパイプ %s をオープンできません

en: Cannot open tar archive
    %s
ja: tarアーカイブ%sを
    開けません

en: Cannot open the %s file for writing:
    %s
ja: 書き出しのために %s をオープンすることができません:
    %s

en: Cannot parse:
ja: 構文解析が出来ません:

en: Cannot save file
ja: ファイルを保存できません

en: Cannot save file:
    %s
ja: ファイルの保存ができません:
    %s

en: Cannot set correct permissions for directory %s
ja: ディレクトリ %s のパーミッションを正しく設定できません

en: Cannot translate from %s to %s
ja: %s から %s へ変換することが出来ません

en: Cannot write to the %s file:
    %s
ja: ファイル %s に書き込めません:
    %s

en: Caret
ja: キャレット

en: Ch&own
ja: 所有者変更(&O)

en: Change &to
ja: 次に変更する(&T):

en: Changes to file lost
ja: 紛失したファイルに変更します

en: Chmod command
ja: chmod コマンド

en: Choose codepage
ja: コードページの選択

en: Co&py to clipfile
ja: クリップ ファイルにコピー(&P)

en: Colon
ja: コロン

en: Comma
ja: カンマ

en: Command
ja: コマンド

en: Command &history
ja: コマンド履歴(&H)

en: Command &prompt
ja: コマンド プロンプト(&P)

en: Compare directories
ja: ディレクトリーの比較

en: Con&tinue
ja: 続行(&t)

en: Config directory:
ja: 設定のディレクトリー

en: Configure options
ja: 設定オプション

en: Confir&m before saving
ja: 保存前に確認(&M)

en: Confirm replace
ja: 置換の確認

en: Confirm save file: "%s"
ja: ファイル保存の確認: "%s"

en: Confirmation
ja: 確認

en: Confirmation|&Delete
ja: 確認 | 削除(&D)

en: Confirmation|&Execute
ja: 確認 | 実行(&E)

en: Confirmation|E&xit
ja: 確認 | 終了(&X)

en: Confirmation|O&verwrite
ja: 確認 | 上書き(&V)

en: Console output
ja: コンソール出力

en: Content:
ja: 内容

en: Continue from beginning?
ja: 初めから続けますか?

en: Cop&y
ja: コピー(&Y)

en: Cop&y to file...
ja: ファイルにコピー(&Y)...

en: Copy "%s" directory to:
ja: ディレクトリ "%s" をコピー:

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Corrupted cpio header encountered in
    %s
ja: %s の中で壊れた cpio ヘッダに遭遇した

en: Create a new Directory
ja: 新規ディレクトリの作成

en: Cut to clipboard
ja: グリップボードに切り取り

en: Data directory:
ja: データのディレクトリー:

en: Data types:
ja: データの種類

en: Debug
ja: デバッグ

en: Delete %s?
ja: %s を削除しますか?

en: Delete macr&o...
ja: マクロの削除(&O)...

en: Delete macro
ja: マクロの削除

en: Delete on keypad
ja: 10キーの Delete

en: DialogTitle|Copy
ja: ダイアログ名|コピー

en: DialogTitle|Delete
ja: ダイアログ名|削除

en: DialogTitle|Move
ja: ダイアログ名|移動

en: Directory %s is not owned by you
ja: ディレクトリ %s はあなた所有のものではありません

en: Directory cache expired for %s
ja: '%s' の Dir キャッシュが終了しました

en: Directory hotlist
ja: ディレクトリホットリスト

en: Directory label
ja: ディレクトリラベル

en: Directory label:
ja: ディレクトリーのラベル:

en: Directory path
ja: ディレクトリパス

en: Directory path:
ja: ディレクトリーのパス:

en: Directory tree
ja: ディレクトリーのツリー

en: Disable mouse support in text version
ja: テキスト版でのマウスのサポートを無効化

en: Disables subshell support
ja: サブシェルのサポートを無効化

en: Displays the current version
ja: バージョンを表示

en: Do you really want to execute?
ja: 本当に実行しますか?

en: Do you really want to quit the Midnight Commander?
ja: 本当に Midnight Commander を終了しますか?

en: Dollar sign
ja: ＄

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Dot
ja: ドット

en: Down arrow keypad
ja: 10キーの 下矢印

en: Dup failed
ja: 複製に失敗しました

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: ERROR:
ja: エラー:

en: Edit
ja: 編集

en: Edit &extension file
ja: 拡張ファイルを編集(&E)

en: Edit &menu file
ja: メニューファイル編集(&M)

en: Edit Save Mode
ja: 保存モードの編集

en: Edit s&ymlink
ja: シンボリックリンクの編集(&Y)

en: Edit symlink
ja: シンボリックリンクの編集

en: Edit:
ja: 編集:

en: Editor options
ja: 編集のオプション

en: Enables subshell support (default)
ja: サブシェルのサポート (デフォルト)

en: Encod&ing...
ja: エンコード(&I)

en: End key
ja: Endキー

en: End on keypad
ja: 10キーの End

en: Enter
ja: エンター

en: Enter directory name:
ja: ディレクトリー名の入力:

en: Enter file name:
ja: ファイル名の入力:

en: Enter on keypad
ja: 10キーの Enter

en: Enter shell command(s):
ja: シェル コマンドの入力:

en: Equal
ja: 等しい

en: Error
ja: エラー

en: Error in file %s on line %d
ja: ファイル %s の %d 行目でエラーです

en: Error reported after abort.
ja: 中断後にエラーが報告されました

en: Event system already initialized
ja: イベントシステムは初期化済みです

en: Event system not initialized
ja: イベント システムが未初期化です

en: Exclamation mark
ja: 感嘆符（！）

en: Existing filename (filename symlink will point to):
ja: 存在するファイル名(リンクのポイント先):

en: Extension file edit
ja: 拡張ファイルの編集

en: External command
ja: 外部コマンド

en: External panelize
ja: 外部パネル化

en: F&ull 8 bits input
ja: 8 ビット入力(&u)

en: FT&P link...
ja: FTP リンク(&P)...

en: Failed to initialize event system
ja: イベント システムの初期化に失敗しました

en: False:
ja: 偽:

en: File
ja: ファイル

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
ja: ファイル「%s」は既に編集を始めています。
    ユーザー: %s
    プロセス ID: %d

en: File %s is not owned by root or you or is world writable.
    Using it may compromise your security
ja: ファイル %s は root やあなたの所有物ではないのに誰でも書き込み
    可能です.利用するとあなたのセキュリティを侵害する恐れがあります

en: File &types
ja: ファイルの種類(&T)

en: File highlight
ja: ファイルのハイライト

en: File locked
ja: ファイルがロックされています

en: File name:
ja: ファイル名:

en: File: %s
ja: ファイル: %s

en: FileOperation|Copy
ja: ファイル操作|コピー

en: FileOperation|Delete
ja: ファイル操作|削除

en: FileOperation|Move
ja: ファイル操作|移動

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Files tagged, want to cd?
ja: ファイルはタグ付られています。cd しますか?

en: Filesystem: %s
ja: ファイルシステム: %s

en: Fill tabs with &spaces
ja: タブを空白で埋める(&S)

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter command and arguments:
ja: フィルターのコマンドと引数:

en: Find *.orig after patching
ja: パッチを当てた後の *.orig を検索

en: Find File
ja: ファイル検索

en: Find SUID and SGID programs
ja: SUID と SGID のプログラムを検索

en: Find rejects after patching
ja: パッチを当てた後のrejectファイルを検索

en: Finished
ja: 終了

en: Flag
ja: フラグ

en: For&mat
ja: 形式(&M)

en: Forces xterm features
ja: 強制的に xterm 機能を使う

en: Free nodes:
ja: 空きノード:

en: Free space: %s/%s (%d%%)
ja: 空き容量: %s/%s (%d%%)

en: Function key 1
ja: Function キー 1

en: Function key 10
ja: Function キー 10

en: Function key 11
ja: Function キー 11

en: Function key 12
ja: Function キー 12

en: Function key 13
ja: Function キー 13

en: Function key 14
ja: Function キー 14

en: Function key 15
ja: Function キー 15

en: Function key 16
ja: Functionキー 16

en: Function key 17
ja: Function キー 17

en: Function key 18
ja: Function キー 18

en: Function key 19
ja: Function キー 19

en: Function key 2
ja: Function キー 2

en: Function key 20
ja: Function キー 20

en: Function key 21
ja: ファンクション キー 21

en: Function key 22
ja: ファンクション キー 22

en: Function key 23
ja: ファンクション キー 23

en: Function key 24
ja: ファンクション キー 24

en: Function key 3
ja: Function キー 3

en: Function key 4
ja: Function キー 4

en: Function key 5
ja: Function キー 5

en: Function key 6
ja: Function キー 6

en: Function key 7
ja: Function キー 7

en: Function key 8
ja: Function キー 8

en: Function key 9
ja: Function キー 9

en: Getting file
ja: ファイル取得中

en: Goto
ja: 移動

en: Goto line
ja: 行移動

en: Great than
ja: 以上

en: Great! You have a complete terminal database!
    All your keys work well.
ja: すばらしい! ターミナルデータベースは完成しました!
    すべてのキーは動作します

en: Grepping in %s
ja: %s で検索中

en: Group
ja: グループ

en: Group name
ja: グループ名

en: Group name:
ja: グループの名前:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Home on keypad
ja: 10キーの Home

en: If &size differs
ja: サイズが異なれば(&S)

en: Incomplete file was retrieved. Keep it?
ja: ファイルを完全に取得できませんでした。保存しますか?

en: Inconsistent extfs archive
ja: 不整合な extfs アーカイブです

en: Inconsistent hardlinks of
    %s
    in cpio archive
    %s
ja: cpio アーカイブ内 %s のハードリンクが
    矛盾しています
    %s

en: Inconsistent tar archive
ja: tar アーカイブに不整合

en: Information
ja: 情報

en: Input / display codepage:
ja: 入力 / コードページを表示:

en: Insert &date/time
ja: 日時の挿入(&D)...

en: Insert file
ja: ファイルの挿入

en: Insert literal
ja: りてらるの挿入

en: Insert on keypad
ja: 10キーの Insert

en: Internal error:
ja: 内部エラー:

en: Invalid token number %d
ja: トークン番号 %d が正しくありません

en: Invalid value
ja: 不正な値

en: It seems that all your keys already
    work fine. That's great.
ja: すべてのキーは問題なさそうです。
    すばらしい

en: L&ynx-like motion
ja: lynx 風動作(&Y)

en: Label for "%s":
ja: "%s" のラベル:

en: Launches the file viewer on a file
ja: ファイルビューアを起動

en: Layout
ja: レイアウト

en: Learn keys
ja: キーの学習

en: Left arrow keypad
ja: 10キーの 左矢印

en: Less than
ja: 以下

en: Link
ja: リンク

en: Listing mode
ja: 一覧形式

en: Load
ja: 読み込み

en: Load syntax file
ja: 文法ファイルの読み込み

en: Log ftp dialog to specified file
ja: ftp の対話記録を指定したファイルに保存

en: Ma&rk moves down
ja: 下にマークを移動する

en: Mail
ja: メール

en: Mark &all
ja: すべてマークする(&A)

en: Menu edit
ja: メニューの編集

en: Minus
ja: マイナス

en: Mo&ve
ja: 移動(&V)

en: More parsing errors will be ignored.
ja: 多くの構文解析エラーがでましたが無視します

en: Move "%s" directory to:
ja: ディレクトリ "%s" を移動:

en: Moving %s
ja: %s を移動中

en: Name
ja: 名前

en: Name of new group:
ja: 新しいグループの名前:

en: Name:
ja: 名前:

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: New &entry
ja: 新しいエントリー(&E)

en: New &group
ja: 新しいグループ(&G

en: New hotlist entry
ja: 新規ホットリストエントリ

en: No node information
ja: ノード情報はありません

en: No space information
ja: 空き領域情報がありません

en: Non&e
ja: なし(&E)

en: Not implemented yet
ja: 実装されていません

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
ja: 置換するトークンの数が見付かったトークンの数と一致しません

en: OK
ja: 良

en: Other 8 bit
ja: 別の 8bit

en: Other command
ja: その他のコマンド

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Output lines:
ja: 出力行:

en: Overwrite all targets?
ja: すべてのターゲットを上書きしますか?

en: Overwrite this target?
ja: このターゲットを上書きしますか?

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner name
ja: 所有者名

en: Owner name:
ja: 所有者の名前:

en: Pa&ge scrolling
ja: ページ スクロール(&G)

en: Pa&ste from clipfile
ja: clipfile に貼り付け(&S)

en: Page Down keypad
ja: 10キーの PageDown

en: Page Up keypad
ja: 10キーの PageUp

en: Pane&lize
ja: パネル化(&l)

en: Panel options
ja: パネル オプション

en: Panels:
ja: パネル:

en: Parameter
ja: パラメーター

en: Password for \\%s\%s
ja: \\%s\%sのパスワード

en: Password:
ja: パスワード:

en: Permission
ja: アクセス権

en: Permissions (octal):
ja: 権限(8進数)

en: Pipe close failed
ja: パイプのクローズに失敗

en: Pipe failed
ja: パイプの受け渡しに失敗しました

en: Please press the %s
    and then wait until this message disappears.
    
    Then, press it again to see if OK appears
    next to its button.
    
    If you want to escape, press a single Escape key
    and wait as well.
ja: %s を押してこのメッセージが
    消えるのを待ってください。そ
    して、もう一度押してボタンの
    横に「良」が表示されるのを
    確認します。
    
    中止するにはエスケープキーを押して待ってく
    ださい

en: Plus
ja: プラス

en: Premature end of cpio archive
    %s
ja: cpio アーカイブの終りが早すぎます
    %s

en: Press any key to continue...
ja: なにかキーを押せば続行します...

en: Press any key:
ja: どれかキーを押してください:

en: Prime
ja: プライム

en: Print configure options
ja: 印刷設定オプション

en: Question mark
ja: 疑問符（？）

en: Quick cd
ja: クイックcd

en: Quick search
ja: 簡易検索

en: Quit
ja: 終了

en: Regular expression error
ja: 正規表現のエラー

en: Repeat last commands
ja: 最後のコマンドを繰り返す

en: Repeat times:
ja: 繰り返し回数:

en: Replace
ja: 置換

en: Request to run in color mode
ja: カラーモードでの実行を要求

en: Requests to run in black and white
ja: 白黒モードでの実行を要求

en: Resets soft keys on HP terminals
ja: HPターミナルでソフトウェアキーボードを要求

en: Resolving symlink...
ja: シンボリックリンクを展開する...

en: Right arrow keypad
ja: 10キーの 右矢印

en: Run sort
ja: 並び替えの実行

en: Running
ja: 実行しています

en: S&et marked
ja: マークを設定(&e)

en: S&kip
ja: スキップ(&k)

en: S&wap panels
ja: パネルの入れ替え(&W)

en: S&yntax file
ja: 文法ファイル(&Y)

en: SM&B link...
ja: SMBリンク(&B)...

en: Save &as...
ja: 別名で保存(&A)...

en: Save &mode...
ja: モードの保存(&M)

en: Save As
ja: 別名で保存

en: Save as
ja: 別名で保存

en: Save block
ja: ブロックの保存

en: Save file
ja: ファイルの保存

en: Save file &position
ja: ファイルの位置の保存(&P)

en: Save macro
ja: マクロの保存

en: Screen lis&t
ja: 画面の一覧(&T)

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
ja: スクリーンサイズ %dx%d はサポートされていません
    TERM環境変数の値をチェックしてください

en: Search
ja: 検索

en: Search &again
ja: 再検索(&A)

en: Search done
ja: 検索終了

en: Search string not found
ja: 検索文字列が見つかりません

en: Searching
ja: 検索

en: Searching %s
ja: %sを検索中

en: Select
ja: 選択

en: Select &group
ja: グループの選択(&G)

en: Select compare method:
ja: 比較方法の選択

en: Set &all
ja: すべて設定(&a)

en: Set &groups
ja: グループを設定(&g)

en: Set &users
ja: ユーザを設定(&u)

en: Setup
ja: セットアップ

en: Show &hidden files
ja: 隠しファイルの表示(&H)

en: Size
ja: サイズ

en: Ski&p all
ja: すべて飛ばす(&P)

en: Slash key
ja: スラッシュ キー

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
ja: すいませんが，今のところパスワードを証明することが出来ません

en: Sort
ja: 並び替え

en: Sort block
ja: ブロックの並び替え

en: Sort order
ja: 並び変える

en: Source
ja: 元

en: Space key
ja: スペース キー

en: Specifies a color configuration
ja: カラー設定を指定

en: Start at:
ja: 開始場所:

en: Starting linear transfer...
ja: リニア転送を開始します...

en: Stopped
ja: 停止中

en: Subgroup - press ENTER to see list
ja: サブグループ - ENTER を押せばリストが表示されます

en: Symbolic link
ja: シンボリッリンク

en: Symbolic link filename:
ja: リンクファイル名:

en: Synta&x highlighting
ja: 文法ハイライト(&S)

en: Syntax &highlighting...
ja: 文法のハイライト(&H)...

en: System data
ja: システムのデータ

en: Tab key
ja: タブ キー

en: Target
ja: ターゲット

en: Temporary files will be created in %s
ja: テンポラリファイルが %s 上に作成されます

en: Temporary files will not be created
ja: テンポラリファイルは作成されません

en: The TERM environment variable is unset!
ja: 環境変数 TERM がセットされていません

en: This function is not implemented
ja: この機能は実装されていません

en: Tilda
ja: チルダ

en: Timeout:
ja: タイムアウト:

en: To run on slow terminals
ja: 遅い端末で実行

en: To&ggle mark
ja: マークの切り替え(&G)

en: Top level group
ja: トップ レベルのグループ

en: Tries to use termcap instead of terminfo
ja: terminfoの代わりにtermcapを試す

en: True:
ja: 真:

en: U&nselect group
ja: グループの選択解除(&N)

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
ja: スキン '%s' をロードできませんでした。
    デフォルトのスキンがロードされます。

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
ja: スキン '%s' を正しくパースできません。
    デフォルトのスキンがロードされます。

en: Unable to save to file
ja: ファイルの保存に失敗しました

en: Underline
ja: 下線

en: Understrike
ja: 取り消し線

en: Unexpected EOF on archive file
ja: 予期しないEOFがアーカイブファイルにあります

en: Unexpected end of file
    %s
ja: 予期しない EOF です
    %s

en: Unmar&k
ja: すべてマークを解除する(&K)

en: Unselect
ja: 選択解除

en: Up arrow keypad
ja: 10キーの 上矢印

en: Use &passive mode
ja: パッシブモードを使う(&P)

en: Use panel sort mo&de
ja: パネルの並び替えモードを使う(&D)

en: Use stickchars to draw
ja: stickchars で描画

en: User data
ja: ユーザーのデータ

en: User menu
ja: ユーザーのメニュー

en: User name
ja: ユーザーの名前

en: User supplied format looks invalid, reverting to default.
ja: ユーザの指定した形式は不正なようです. デフォルトに戻します

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Vie&w file...
ja: ファイルの表示(&W)

en: Virtual File Systems:
ja: 仮想ファイル システム:

en: Warning
ja: 警告

en: Warning: Cannot change to %s.
ja: 警告: %s に変更できません.

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
ja: 警告: %2$s に無効なフラグ %1$c があります:
    %3$s

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
ja: 警告: %s に無効な行があります:
    %s

en: Warning: cannot load codepages list
ja: 警告: コードページの一覧を読み込めません

en: Warning: cannot open %s directory
ja: 警告: ディレクトリ %s を閲覧できません

en: With builtin Editor
ja: 内蔵エディタ使用

en: With internationalization support
ja: 国際化サポートを使用

en: With mouse support on xterm
ja: xterm によるマウスサポートを使用

en: With mouse support on xterm and Linux console
ja: xterm と Linux コンソールによるマウスサポートを使用

en: With multiple codepages support
ja: 複数のコードページを使用

en: With support for X11 events
ja: X11イベントのサポートを使用

en: With support for background operations
ja: バックグラウンド操作のサポート

en: Wrap mode
ja: 折り返し方法

en: edit symlink: %s
ja: シンボリックリンクの編集: %s

en: fish: Disconnecting from %s
ja: fish: %s から切断しています

en: fish: Handshaking version...
ja: fish: バージョンのハンドシェイク...

en: fish: Local read failed, sending zeros
ja: fish: 局部読み込みに失敗しました。zeroを送信します

en: fish: Reading directory %s...
ja: fish: ディレクトリ%sを読み込み中...

en: fish: Sending initial line...
ja: fish: 最初の行を送信...

en: fish: Sending password...
ja: fish: パスワード送信中...

en: fish: Waiting for initial line...
ja: fish: 最初の行を待っています...

en: fish: store %s: sending command...
ja: fish: store %s: コマンドを送信中...

en: ftpfs: CWD failed.
ja: ftpfs: CWD 失敗

en: ftpfs: Disconnecting from %s
ja: ftpfs: %s から切断中です

en: ftpfs: Invalid host name.
ja: ftpfs: 不正なホスト名です

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
ja: ftpfs: ユーザ %s のログインが失敗しました

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
ja: ftpfs: FTPディレクトリ %s を読み込み中... %s%s

en: ftpfs: abort error: %s
ja: ftpfs: 中断: %s

en: ftpfs: abort failed
ja: ftpfs: 中断に失敗

en: ftpfs: aborting transfer.
ja: ftpfs: 転送を中断します

en: ftpfs: connection interrupted by user
ja: ftpfs: ユーザによって接続が断たれました

en: ftpfs: connection to server failed: %s
ja: ftpfs: サーバへの接続に失敗しました: %s

en: ftpfs: could not setup passive mode
ja: ftpfs: パッシブモードに失敗しました

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
ja: ftpfs: シンボリックリンクの展開に失敗

en: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
ja: ftpfs: 失敗しました。フォールバックできません

en: ftpfs: logged in
ja: ftpfs: ログインしました

en: ftpfs: making connection to %s
ja: ftpfs: %s へ接続中

en: ftpfs: sending login name
ja: ftpfs: ログイン名を送信中

en: ftpfs: sending user password
ja: ftpfs: パスワードを送信中

en: group
ja: グループ

en: link: %s
ja: リンク: %s

en: mail -s <subject> -c <cc> <to>
ja: mail -s <件名> -c <cc> <to>

en: non-local vfs
ja: ローカルでないvfs

en: other
ja: その他

en: owner
ja: 所有者

en: reconnect to %s failed
ja: %s への再接続に失敗しました

en: symlink: %s
ja: シンボリックリンク: %s

en: undelfs: loading deleted files information %d inodes
ja: undelfs: %d iノードの削除ファイル情報をロード中です

en: undelfs: reading block bitmap...
ja: undelfs: ブロックビットマップを読み込み中です...

en: undelfs: reading inode bitmap...
ja: undelfs: iノードビットマップをロード中です...
